sobota, 20 listopada 2010

Co nieco o masach Sculpey dla początkujących

Lepienie z mas termoutwardzalnych jest w Polsce coraz bardziej popularne. Masy są szczególnie lubiane przez osoby tworzące własnoręcznie oryginalną biżuterię, miniaturki jedzenia i najróżniejszych przedmiotów, figurek - od zabawnych dziecięcych do profesjonalnych postaci, ozdób choinkowych oraz wielu innych dekoracji. Dla osób, które jeszcze nie próbowały tego wciągającego zajęcia lub dla tych, które się wahają mamy kilka podstawowych informacji. Mamy nadzieję, że ułatwią Wam start :)

BEZPIECZEŃSTWO
Masy Sculpey produkowane są przez firmę Polyform Products - wiodącą na rynku mas termoutwardzalnych. Masy wytwarzane są z najwyższej jakości składników, a bezpieczeństwo zawsze było i jest dla firmy najwyższym priorytetm. Dzięki temu każdy rodzaj mas Sculpey może być bezpiecznie wypiekany w domowym piekarniku. Nie zawierają tłuszczu, glutenu, siarki, nabiału, orzechów, lateksu i składników zwierzęcych. Masy nie są również testowane na zwierzętach.

ZMIANA KONSYSTENCJI MASY
Masy łatwo się wyrabia, ale mają również unikalną właściwość - można nadać im dowolną konsystencję. Aby zmiękczyć masę wystarczy dodać kilka kropel preparatu Clay Softener i ugniatać do momentu aż wymiesza się on z masą. Jeżeli potrzebujemy twardszej masy należy rozwałakować ją na płasko, a następnie włożyć pomiędzy 8-10 kartek białego papieru ksero. Na wierzch położyć coś ciężkiego, np grubą książkę i pozostawić na 8-24 godziny.

TEST WYPIEKANIA
Każdy piekarnik może wypiekać nieco inaczej, dlatego przed utwardzeniem gotowych prac warto zrobić test: Uformować z masy niewielką kulkę, a następnie spłaszczyć. Spłaszczony krążek powinien mieć 1-1,5 cm średnicy i 6-7 mm grubości. Wypiec wg instrukcji na opakowaniu. Po utwardzeniu sprawdzić kolor - jeżeli masa ściemnieje, to znaczy, że temperatura jest za wysoka. Wtedy należy powtórzyć test obniżając nieco temperaturę pieczenia. Temperatura, przy której masa nie zmieni koloru jest właściwą do wypiekania w testowanym piekarniku.


PODSTAWY PRACY Z MASĄ
Ważne, aby ręce i podłoże, na którym będziemy pracować było czyste. Najlepsze do pracy są szklane lub metalowe powierzchnie, papier woskowany lub specjalna mata. Pracę zaczynamy z jasnymi kolorami, na końcu używamy ciemnych - w ten sposób unikniemy ewentualnych przebarwień. Masę przed formowaniem należy wyrobić aby stała się miękka i gładka. Spajając ze sobą dwa kawałki masy należy upewnić się, że mocno się trzymają i nie rozpadną się po wypieczeniu. Wypiekać na szkle żaroodpornym lub metalowej powierzchni. Do wypiekania nie używać kuchenki mikrofalowej i nie przekraczać zalecanej temperatury pieczenia. Dzieci powinny pracować z masą pod opieką osoby dorosłej. Wszystkie czynności związane z wypiekaniem powinny być wykonywane przez osoby dorosłe. Masy Sculpey służą wyłącznie do celów dekoracyjnych. Nie należy ich używać z jedzeniem, napojami i materiałami palnymi.

TABELA WYPIEKANIA
Poniżej przedstawiamy tabele, która może pomóc w ustaleniu czasu pieczenia wyrobów z masy. Przypominamy o przestrzeganiu temperatury pieczenia (zalecamy zrobić test opisany powyżej).

Nazwa masy                     Temp. pieczenia        Ilość minut na każde 6 mm
Studio by Sculpey              130oC                     30*
Original Sculpey                 130oC                     15
Sculpey III                          130oC                     15
Premo!                               130oC                     30


* prace z masy Studio by Sculpey grubsze niż 7,5 cm wypiekać przez godzinę. Nie należy przkraczać tego czasu.


A na deser kilka przykładów - w większości świątecznych:Zapraszamy!

11 komentarzy:

 1. a istnieje ta masa w płynie?......która potem wysycha....żeby rozlać na moich babeczkach co by stworzyła efekt ala lukru....

  OdpowiedzUsuń
 2. Istnieje :) Nazywa się Translucent Liquid Sculpey i będzie znowu dostępna w sklepie w czwartek. Tyle tylko, że jest ona przezroczysta i trzeba do niej coś dodać żeby była lukrowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki za info:)...ciekawe czy barwnik sporzywczy by sie nadawał.....

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze można spróbować dodać do niewielkiej ilości. Na pewno można dodać troszkę masy sculpey z kostki, wtedy uzyskuje się bardziej kremową konsystencję - w ten sposób robi się np. "bitą śmietanę". Troszkę długo trzeba mieszać, ale działa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym spróbować ulepić głowę lalki z tej masy, ale chcę użyć gotowych plastikowych oczu dla lalek - czy mogę wypiekać je razem z całą głową, czy muszę kombinować z wmontowaniem ich później?

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej odradzam wypiekanie z gotowymi oczami, chyba, że ma się gwarancję, że wysoka temperatura ich nie zniszczy (co wydaje mi się mało prawdopodobne, ponieważ większość takich oczu wykonana jest z plastiku). Proponuję umieśćić takie oczy przed wypieczeniem, wymodelować, a następnie zdjąć je przed włożeniem do piekarnika. Po utwardzeniu przykleić na "swoje miejsce" np. preparatem "Bake N Bond"

  OdpowiedzUsuń
 7. Translucent Liquid Sculpey jest ogólnie biały .. a gdybym chciała zrobić bitą śmietanę innego koloru to czy bym musiała zakupić firmy FIMO (jest podobno przeźroczysta) ?
  Niedawno zaczęłam lepić, więc zależy mi na dokładnej informacji co to tego "lukru" czy "bitej śmietany" .

  Tu można zobaczyć o co mi dokładniej chodzi , nie koniecznie "ten kolor" ale mowa tu o efekcie gęstej , błyszczącej , kolorowej bitej śmietany :D

  http://www.pipsztyki.pl/produkt.php?id=3566

  Mam jeszcze jedno pytanie , jak zrobić takie filiżaneczki , próbowałam z masy termoutwardzalnej FIMO , ale nie wychodzi mi kształt taki jak bym chciała uzyskać... Na zdjęciu widać jakby było z masy płynnej.
  Co do tego poproszę o małą podpowiedź :)

  http://www.pipsztyki.pl/produkt.php?id=5219

  http://www.pipsztyki.pl/produkt.php?id=5220

  http://www.pipsztyki.pl/produkt.php?id=5242

  Z góry dziękuję ,
  Pozdrawiam Ola

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolorową polewę można zrobić w prosty sposób. Jutro postaramy się zamieścić coś na ten temat na blogu.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdzie można takie masy znaleźć? :D Potrzebne mi są praktycznie na już! :D Liczę na szybką odpowiedź... ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. ;) W sklepie Kreatywny Zakątek... :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Co do odsączania masy, nie znam Sculpey III, ale współczuję serdecznie temu, kto odsączy premo przez 24 godziny. W zależności od koloru/ świeżości itd. 3-5 h dla wystarcza z nawiązką.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeżeli zostawisz po sobie ślad :)